24 Ocak 2013 Perşembe

Özgürlük

Kesintisiz,durmaksızın büyüyen fırtınalardan kaçmak için sığındığım limanlarım vardı. Dünyanın hiç bir yeri yoktur ki bu fırtınadan nasiplenmesin.Limanda da olsam sadece arkamı dönebildiğim bir gerçeklikten kaçıştı bu.O korkunç dalgalarını görmesem de rüzgarından üşüdüğüm ve sarsıldığım fırtınalar.Karaya çıkmak kolay elbet ama çürürsün,için içini yerken,senin yerin gene denizler. Bırakmak zor işte sana güven veren şeyleri. Korkuları boğmak da öyle.Hem alışmış oluyorsun bir süre sonra çiçeklerin güzelliğine.Ruhun sarsıntıları inkar etmek istiyor.

Çatışan duygularımızla düşüncelerimiz mi?Aksine duygularımız bizi en doğru yere götürürken,nereye gittiğimizi görüp,alternatif düşüncelerle hislerimizi başka taraflara kanalize ediyoruz.Ortaya saçma,tuhaf ve sığ görüntüler çıkıyor.Oysa insan kendini, gözlerini sonuna kadar açtığında özgür hissediyor.

Özgür olmanın yalnız bir tek sınır olduğunu söylemek hata.Bunların uzun aralıklı duraklar olduğunu düşünebiliriz.Her seferinde daha da netleşen.Ve sonrasında, acısını çektiğimiz duygu-düşünce çelişkileri yerini bütünleşmeye bırakıyor.

Bir kaç duraktan sonra yeni bir sorun çıkacak.Özgürlüğünün başkalarının özgürlüğü ile tamamlanacağını görüyorsun.Ve onların yarattıkları limanlarıyla karşılaşıyorsun.Yakıp yıkmalı onları da.Güven duygusunu özgürlükte aratmalı.

Küçük bir sandal da olsan sonu olmayan denizde, sığındığın limanlarda parçalanmayı bekleyemezsin. Madem çıkmışsın denize,tam kalbine giderken fırtınanın,orada öleceksin..

6 yorum:

 1. Bazen asıl cesaret liman da kalmayı göze almak gibi geliyor.

  YanıtlaSil
 2. doğruluğu tartışılır ama haklısın.

  YanıtlaSil
 3. Son paragrafı ben anlatmış kadar mutlu oldum ve sana selam ederim, uzun yollardan ve dönümlerden geldim sevgili kadın.Ben Jane olarak hayırlı cehennemler dilerim tekrar :)
  Doğarken bile bir zincirle varolma sürecimiz başlarken, özgürlük ne denli uzak geliyor insana.
  Bu yüzdendir ki, bizi özgür kılacak ve özgür hissettirecek insanları ararız.
  Ben sende hep özgür hissettim ama bitter..
  sevgilerimle.

  YanıtlaSil
 4. senden sonra neredeyse ben de yazamadım bloga küstüm desem yeridir sevgili Jane...özgürlük sensin arkadaşım..
  tekrar hoş geldin..

  YanıtlaSil
 5. Buralarda olmasam da hep okudum ki seni,
  hatta mail attım bir iki tane ama cevap gelmedi senden ya da maillerim ulaşmadı.
  Yokluğunda çokça rimbaud,sartre,aragon tükettim bil ki;
  ve,sen benim en sadık,en güzel özgürlüklerimden birisin.
  daha sık görüşmek ve yakın olmak dileğiyle.

  YanıtlaSil
 6. Maile bakmadığıma pişman oldum doğrusu.Fakat geç de olsa cevapladım..

  YanıtlaSil